Mistrzostwa Koła 2023

W niedzielę 23.04.2023 wędkarze naszego koła rozpoczęli rywalizację sportową o tytuł Mistrza Koła PZW nr 183 Leszno – Miasto. Rześki poranek i idealna tafla jeziora witają gladiatorów zmagań, zgromadzonych tuż przed 6:00 na tradycyjnym miejscu zbiórki jakim jest parking przy byłym PGR-e. Na miejscu zjawia się 23 zgłodniałych rywalizacji zawodników, wśród których znajduje się nasza weteranka Pani Wanda oraz dwóch juniorów.  Wszystkich zebranych wita Prezes naszego koła Szymon Mejza, który pełni tego dnia obowiązki sędziego głównego.

Jako, że zawody rangi mistrzowskiej wymagają bezwzględnego przestrzegania zasad rywalizacji na początku przemowy sędzia przypomina zasady rywalizacji, rozmieszczenie stanowisk oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia rywalizacji. Po sprawnym losowaniu stanowisk zawodniczka i zawodnicy wyruszają na arenę walk. Wybija godzina rozpoczęcia i zestawy lądują w wodzie. Już po pierwszych braniach widać, że rywalizacja będzie bardzo trudna. Wysoki stan wody w jeziorze skutecznie rozproszył rybę i niekiedy trudno ją zlokalizować, a jeszcze trudniej skusić do brania. Czas mija i jak to zwykle bywa nie może być zbyt pięknie i poranna bezwietrzna pogoda niestety przemija i zawodników zaczyna mrozić chłodny wiatr przynoszący fale. Do siatek trafiają kolejne ryby, ale ich ilość nie napawa optymizmem. Po 4 godzinnej batalii do pracy przystępuje sędzia zawodów. Mimo niesprzyjającej aury nikt nie zdezerterował i prawie wszyscy okazali rybę do wagi. Po sprawnym ważeniu nastąpiło ogłoszenie wyników pierwszej tury mistrzostw. Wyniki nie zostawiły złudzeń, iż wczesna pora i wysoki stan wody nie sprzyjały tego dnia rywalizacji. Pozostaje liczyć, że za dwa tygodnie na zalewie Rydzyna każdy będzie mógł sobie to odbić. W tym miejscu wypada wspomnieć, że wśród seniorów w klasyfikacji przejściowej na pierwszych miejscach uplasowali się koledzy:

– Marek Florczak – 4500 gram złowionych ryb,
– Leszek Małecki – 4000 gram złowionych ryb,
– Grzegorz Biedrzyński – 3835 gram złowionych ryb.
Jak widać różnice nie były zbyt duże i już teraz II tura zapowiada niezłe emocje.
Wśród młodych adeptów wędkarstwa prym wiedzie po raz kolejny Tomek Ratajczak, który złowił 1200 gram białej ryby. Na drugim miejscu uplasował się Janek Walendowski łowiąc 965 gram białej ryby. To również zwiastuję ciekawą rywalizację w II turze.

Autor: Roman Perek